Czy warto kupować auta na wyprzedażach roczników?

Rokrocznie dealerzy samochodowi kuszą klientów sezonowymi wyprzedażami, które w branży powszechnie nazywa się wyprzedażami rocznika. Czy warto kupić samochód na wyprzedaży rocznika? Jakie korzyści niesie za sobą zakup nowego rocznego samochodu?

Korzystając z oferty wyprzedaży rocznika kupujemy nowy samochód z salonu, najczęściej ze znikomym przebiegiem i w doskonałym stanie technicznym i wizualnym, tyle że formalnie już roczny. Co to dla nas oznacza? Kierowcy, którym zależy na zakupie samochodu na co najmniej kilka lat nie przywiązują dużej wagi do rocznika. Zwłaszcza, że w kontekście jego dalszej odsprzedaży po co najmniej kilku latach eksploatacji potencjalni klienci wezmą czynniki takie jak stan pojazdu, jego wyposażenie oraz datę pierwszej rejestracji, w wyniku czego rzeczywisty spadek wartości pojazdu w porównaniu z samochodem z bieżącego rocznika jest relatywnie niewielki. Mimo to, gros kierowców wciąż zastanawia się, czy skorzystanie z wyprzedaży rocznika na pewno się opłaca. Kontrowersje budzi przede wszystkim cena, która w przeświadczeniu wielu użytkowników pojazdów nie jest dużo niższa od ceny nowego samochodu z aktualnego rocznika. Tymczasem kupując samochód na wyprzedaży możemy oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i jednocześnie negocjować z dealerem ostateczną cenę pojazdu. To oczywiście nie jedyna korzyść zakupu auta na wyprzedaży.

Korzyści z zakupu samochodu na wyprzedaży rocznika

Wyprzedaż rocznika oferuje nam dwie podstawowe zalety:

  • możliwość zakupu nowego samochodu z salonu w naprawdę korzystnej cenie,
  • dostępność interesującego nas pojazdu od ręki.

Oczywiście dostępność pojazdu od ręki wiąże się z tym, że nie możemy spersonalizować samochodu. Z drugiej strony nie musimy czekać długich tygodni, a czasami nawet miesięcy na jego wyprodukowanie i dostawę. Samochodem możemy wyjechać z salonu w dniu podpisania umowy zakupu. Ale to jeszcze nie wszystko.

Sądzi się, że wyprzedaż rocznika dotyczy przede wszystkim mało popularnych modeli pojazdów danej marki oraz samochodów w nieciekawych kolorach. W praktyce samochody dostępne na wyprzedaży roczników to najczęściej te modele, które potencjalni nabywcy chcą przetestować. Większość z  nich dostępna jest również w standardowej kolorystyce, w tym w bardzo modnym i pożądanym w ostatnim czasie przez kierowców kolorze białym.

Planując zakup nowego samochodu, warto – jeśli nie skorzystać – to przynajmniej zapoznać się z ofertą wyprzedaży rocznika interesującej nas marki. Przy okazji należy mieć na uwadze fakt, że oferty wyprzedażowe będą się różniły w zależności do konkretnego salonu, gdyż dotyczą pojazdów na tzw. stanie.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Szukasz nowego samochodu na firmę?

Jesteś o krok bliżej do nowego samochodu.