Jak sfinansować samochód?

Jak sfinansować zakup nowego samochodu na firmę?

Obecnie rynek produktów finansowych oferuje nam szeroki wybór źródeł finansowania samochodu. Ich spektrum w dużej mierze zależy od tego, czy jesteśmy osobą prywatną czy klientem firmowym. Klienci firmowi mają do swojej dyspozycji poszerzony zakres narzędzi finansowych, ponieważ mogą skorzystać z leasingu. Czy jednak jest to najlepsza opcja? Jak sfinansować samochód na najbardziej korzystnych warunkach?


Z jakich form finansowania samochodu może skorzystać firma?

Zakup samochodu dla firmy może zostać sfinansowany:

  • ze środków własnych firmy (za gotówkę),
  • kredytem,
  • leasingiem
  • najmem długoterminowym.

Dodatkowo klienci biznesowi, podobnie jak osoby prywatne mogą skorzystać z relatywnie nowej usługi na naszym rynku motoryzacyjnym, a mianowicie wynajmu długoterminowego. Wynajem długoterminowy to usługa polegająca na odpłatnym korzystaniu z wybranego pojazdu przez określony czas. Najczęściej umowy długoterminowe podpisuje się na okres nie krótszy niż dwa lata, a opłaty obejmują użyczenie samochodu, jego ubezpieczenie oraz obsługę serwisową. W odróżnieniu od leasingu, umowa najmu długoterminowego nie kończy się możliwością wykupu pojazdu. Z perspektywy jednych przedsiębiorców to duży plus, z punktu widzenia innych pieniądze wyrzucone w błoto. Najem długoterminowy niesie za sobą szereg ograniczeń. Najczęściej spotykanym jest limit kilometrów, po jego przekroczeniu musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. To samo dotyczy tzw. ponadnormatywnego zużycia samochodu. Leasing nie narzuca nam pod tym względem praktycznie żadnych ograniczeń – w niektórych sytuacjach możemy potrzebować pozwolenia właściciela pojazdu (banku) na wyjazd za granicę.

Kredyt czy leasing – która forma się bardziej opłaca?

Jako klient biznesowy możemy wybierać między finansowaniem zakupu samochodu flotowego środkami z kredytu lub podpisaniem umowy leasingowej. W praktyce zdecydowana większość z nas zdecyduje się na leasing. Dlaczego?

O wyborze leasingu decyduje przede wszystkim jego niski koszt oraz łatwość księgowania wydatków – ratę leasingu opłacamy na podstawie faktury vat. Dodatkową zaletą tej formy finansowania zakupu pojazdu jest duża elastyczność umowy. Zaciągając kredyt jesteśmy zobligowani do spłacenia pełnej kwoty zobowiązania wraz z kosztami operacyjnymi i odsetkami. Możemy wybrać kredyt z ratą stałą lub malejącą, tak czy inaczej poniesiemy pełen koszt zakupu samochodu wraz z kosztami kredytu. Decydując się na leasing operacyjny możemy skorzystać m.in. z leasingu z tzw. ratą balonową. Jest to forma leasingu z wysoką ratą wykupu pojazdu, którego możemy ostatecznie nie wykupić lub możemy wykupić rozkładając płatność na raty lub ją kredytując. Co w ten sposób zyskujemy? W przypadku start-upów oraz firm, które dopiero budują swoją pozycję na rynku leasing z ratą balonową oferuje możliwość użytkowania pojazdu firmowego przy jednoczesnym ponoszeniu niewielkich kosztów miesięcznych.

Inną formą jest leasing z obowiązkowym wykupem. Leasing z obowiązkowym wykupem to doskonałe rozwiązanie dla firm, które planują zakup pojazdu po zakończeniu okresu leasingowego. Taki leasing jest zazwyczaj znacznie tańszy od leasingu z ratą balonową, dzięki czemu w ogólnym rozrachunku rozbicie finansowania zakupu pojazdu na raty nie niesie za sobą zbyt wysokich kosztów dodatkowych. Co ważne, w sytuacji, w której okres umowy leasingowej dobiega końca, a my nie chcemy lub nie możemy wykupić przedmiotu leasingu, możemy skorzystać z cesji. Cesja wiąże się z przeniesieniem na inny podmiot gospodarczy praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej.

Leasing u niezależnego brokera samochodowego

Choć na tle innych form finansowania samochodu leasing zawsze wypada najkorzystniej nasza praktyka podpowiada nam, że umowa leasingowa umowie leasingowej jest nierówna. Co to oznacza? Warunki leasingu bardzo często podlegają negocjacji, w efekcie czego koszt leasingu oraz raty miesięcznej może być niższy nawet o kilka procent. Oczywiście, jako przedsiębiorcy decydujący się na leasing jednego czy dwóch pojazdów nie mamy zbyt szerokiego pola do negocjacji. Jeśli jednak zdecydujemy się na współpracę z niezależnym brokerem samochodowym, może się okazać, że zaproponowana przez niego oferta leasingu na wybrany samochód będzie o wiele bardziej korzystna niż ta, którą otrzymaliśmy bezpośrednio z banku.

Te artykuły mogą Cię zainteresować