Leasing operacyjny czy najem długoterminowy?

leasing czy wynajem

Zakup samochodu dla firmy niesie za sobą konieczność podjęcia wielu decyzji dotyczących m.in. formy użytkowania i finansowania auta. Jedną z najpopularniejszych obecnie form finansowania zakupu samochodu firmowego jest leasing. Poszukując alternatywy dla leasingu możemy skorzystać z oferty nieco tańszego wynajmu długoterminowego, przy czym wynajem długoterminowy nie daje nam możliwości wykupu samochodu po upływie okresu najmu i wiąże się z licznymi obostrzeniami co do jego użytkowania. Dlatego, jeśli zależy nam na dużej swobodzie użytkowania samochodu, przy jednoczesnej możliwości jego wykupu na korzystnych warunkach najlepszym rozwiązaniem będzie jednak leasing. Za leasingiem zdaje się przemawiać również fakt, iż nie wszystkie marki oferują usługi wynajmu długoterminowego. Co to jest leasing operacyjny? Czy opłaca się bardziej niż wynajem długoterminowy?

Co to jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny tzw. leasing usługowy to forma usługi polegająca na przekazaniu przez leasingodawcę leasingobiorcy prawa do użytkowania określonych składników majątku trwałego. Przekazanie prawa do użytkowania ma charakter czasowy, który odgórnie określa umowa leasingowa. Zazwyczaj okres trwania umowy leasingu operacyjnego jest krótszy niż oczekiwany okres pełnej amortyzacji przedmiotu leasingu, przy czym nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji tego przedmiotu. Przedmiotem leasingu może być pojazd, nieruchomość, linia produkcyjna, aparatura medyczna i wiele innych.

Zalety leasingu

Leasing to z perspektywy przedsiębiorstwa naprawdę korzystna forma zakupu lub wynajmu samochodu – nawet podpisując umowę leasingową z obowiązkowym wykupem w każdej chwili możemy dokonać jej cesji, tym samym przekazując samochód innemu leasingobiorcy, co pozwala nam zawrzeć kolejną umowę leasingową na inny pojazd. Do licznych zalet zaliczyć tutaj należy m.in.:

  • brak limitu kilometrów,
  • proste i jasne zasady użytkowania pojazdu (w odróżnieniu od najmu długoterminowego leasing nie idzie w parze ze skomplikowaną umową oraz dodatkowymi opłatami z tyt. nadmiernego przebiegu lub ponadnormatywnego zużycia auta),
  • szybka decyzja leasingowa, a w rezultacie szybkie wydanie samochodu w użytkowanie,
  • możliwość zawarcia w racie leasingowej ubezpieczenia oraz pakietu serwisowego w ASO.

Warto przy tym nadmienić, że dla niektórych leasingodawców chęć zawarcia umowy serwisowej na leasingowany samochód jest argumentem przemawiającym za obniżeniem miesięcznej raty leasingowej, co w perspektywie całego okresu finansowania przekłada się na zauważalne oszczędności. Dodatkowym atutem serwisowania pojazdu w ASO jest pełna historia serwisowa, która wpływa na wartość pojazdu podczas jego ewentualnej sprzedaży.

Cesja leasingu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy jako leasingobiorca, firma nie jest zobowiązana od wykupu użytkowanego samochodu – wszystko zależy do rodzaju podpisanej umowy leasingowej. Nawet jeśli okaże się, że podpisaliśmy umowę zobowiązującą nas do wykupu samochodu po upływie okresu leasingu zawsze możemy dokonać jej cesji. Klienci korzystając z usług brokerów samochodowych mogą liczyć w tym względzie na pomoc. Broker pomoże w znalezieniu przedsiębiorcy zainteresowanego cesją umowy, a jednocześnie przygotuje dla nas nową ofertą na wybrany samochód.

Wynajem długoterminowy czy leasing – co się bardziej opłaca?

Starając się udzielić jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, co się bardziej opłaca – wynajem długoterminowy czy leasing, musimy wziąć pod uwagę, że z perspektywy niektórych klientów wynajem długoterminowy może być rzeczywiście bardziej korzystny, zwłaszcza że osoba fizyczna nieprowadząca jednoosobowej działalności gospodarczej (tzw. osoba prywatna) nie ma możliwości skorzystania z usług leasingu operacyjnego. Jeśli jednak skupimy się na rozpatrywaniu problemu z perspektywy przedsiębiorstwa – niezależnie czy będzie to mała, średnia czy duża firma – szybko okaże się, że bardziej dogodny jest leasing. W prawdzie wynajem długoterminowy może się wiązać z niższym kosztem miesięcznym, za którym idzie pełna obsługa serwisowa w pakiecie (w leasingu również mamy możliwość dokupienia tego typu usług dodatkowych), jednak z drugiej strony jest obarczony ryzykiem związanym z przekroczeniem założonego przebiegu lub ponadnormatywnym zużyciem samochodu. W przypadku zakupu pojazdów na potrzeby pracowników powyższe ryzyko jest bardzo duże. Leasing nie niesie za sobą dodatkowych opłat wynikających z przekroczenia limitu kilometrów (w umowie leasingowej nie określa się rocznego limitu kilometrów dla leasingowanego pojazdu), ani opłat z tytułu ponadnormatywnego zużycia pojazdu. Dzięki temu jest to forma bezpieczna dla przedsiębiorstwa i w ogólnym rozrachunku bardziej korzystna finansowo.

Te artykuły mogą Cię zainteresować