Planujesz zakup nowego samochodu? Sprawdź jak wygląda sytuacja na rynku nowych aut i kiedy będziesz mógł wyjechać z salonu zamówionym samochodem.
Przypuszczenia zgodnie z którymi sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie miała wywrzeć negatywny wpływ na popyt na samochody nowe okazały się błędne. Polacy chętnie kupują nowe samochody, zwłaszcza te z segmentu. Wzrostowi popytu towarzyszy jednak spadek podaży spowodowany niedoborem części. W efekcie klienci salonów samochodowych ustawiają się w długich kolejkach po odbiór zamówionych pojazdów. Czas oczekiwania wynosi nawet kilka miesięcy. Rekordziści czekają na nowe auto prawie rok.
Zainteresowanie nowymi samochodami w pierwszym kwartale 2021 roku
Jak wynika z danych Santander w okresie od stycznia do kwietnia 2021 roku wzrosła liczba rejestracji nowych samochodów. Popyt na cztery kółka z salonu od tego czasu nie zmalał, przeciwnie. Wzrostowi popytu na nowe samochody towarzyszy obniżona podaż – niedobory części do produkcji pojazdów osobowych hamują sprzedaż i dealerów poszczególnych marek. Problem nie do tyczy wyłącznie samochodów zamawianych. W Polsce coraz trudniej znaleźć samochody stockowe – dealerzy i salony samochodowe dysponują bardzo ograniczoną ofertą aut dostępnych od ręki, która kurczy się z każdym dniem.
Mimo ograniczonego dostępu do samochodów nowych oraz długiego okresu oczekiwania na odbiór zamówionego samochodu klientów w salonach nie ubywa. Prognozy dla rozwoju rynku są bardzo pozytywne. Co ważne, po samochody nowe coraz częściej i chętniej sięgają nie tylko klienci biznesowi i instytucjonalni, ale i osoby prywatne.
Ile trzeba czekać na nowy samochód z salonu?
Zaburzenie łańcucha dostaw daje mocno w kość i tak poturbowanej już branży motoryzacyjnej. Najpierw pandemia doprowadziła do spadku sprzedaży, potem wstrzymano produkcję w fabrykach, teraz brak półprzewodników i chipów do produkcji nowych samochodów…
Wydawać by się mogło, że utrudnienia na rynku samochodowym zniechęcą chociażby część klientów. Tak się jednak nie dzieje. W efekcie wydłuża się więc okres oczekiwania na nowy samochód.
Toyota
W maju 2021 roku w salonach Toyoty wciąż można było znaleźć niemały wybór samochodów gotowych – tak wynika z danych Auto Świat. Co jednak w przypadku samochodów realizowanych na zamówienie? Czas oczekiwania na realizację wynosi od 3 do 4 miesięcy, przy czym dealerzy nie dają gwarancji, że w tym czasie samochód dotrze do Polski. Co do samochodów z nietypowymi konfiguracjami – tu istnieje prawdopodobieństwo, że zamówienie nie zostanie w ogóle zrealizowane.
Skoda
Skoda to marka często wybierana przez firmy i ceniona przez klientów indywidualnych. Na tę chwilę wciąż możemy znaleźć całkiem duży wybór samochodów od ręki, przy czym są to przede wszystkim pojazdy ze skrzynią manualną. Kierowcy zainteresowani samochodami marki skoda ze skrzynią automatyczną muszą się uzbroić w cierpliwość. Czas oczekiwania na samochód to około 5 miesięcy.
Podobnie wygląda sytuacja w pozostałych markach koncernu. Na nowego Volkswagena, Audi i Seata również będziemy musieli zaczekać.
Mercedes
Polacy coraz chętniej sięgają po samochody luksusowe. Dane z raportu Santander zdają się potwierdzać coraz dłuższe okresy oczekiwania na nowe pojazdy. W przypadku marki Mercedes czas oczekiwania na zamówionego zgodnie z indywidualną konfiguracją Mercedesa zależy od modelu i wynosi od 3 do nawet 7 miesięcy i stale się wydłuża. Sprzedawcy nie mają wpływu na zaistniałe opóźnienia, dlatego lojalnie uprzedzają Klientów, iż czas oczekiwania na wybrany przez nich samochód może ulec z mianie w trakcie realizacji zamówienia. Powodem jest oczywiście brak niektórych podzespołów i chipów, który obserwujemy także u pozostałych graczy rynku motoryzacyjnego.
Nowe samochody od ręki
Jeśli zależy nam na relatywnie szybkiej finalizacji transakcji zakupu samochodu do wyboru mamy auta od ręki. Ich liczba stale maleje, co przekłada się na coraz mniejszy wybór dostępnych modeli. Alternatywą dla zakupu bezpośrednio w salonie niezmiennie pozostaje współpraca z niezależnymi brokerami samochodowymi, którzy oferują klientom:
- wciąż szeroki wybór marek i modeli,
- konkurencyjne ceny,
- krótki czas oczekiwania na nowy samochód.
Niestety nawet najlepsi brokerzy samochodowi nie są w stanie skrócić czasu oczekiwania na samochody produkowane na zamówienie. Skutki zaburzenia łańcucha dostaw części niezbędnych do produkcji pojazdów dotykają każdy koncern. Najlepiej w tej sytuacji radzą sobie najwięksi, dlatego czas oczekiwania na samochody w ich salonach jest relatywnie krótki w porównaniu z konkurencją, przy czym i oni nie dają gwarancji realizacji oryginalnych zamówień oraz terminowych dostaw samochodów gotowych do Polski.